سوال مطرح شده : 38-چرا درآیه "یَا اَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّاَزْوَاجِکَ ..." به طور اختصاص از زنان و دختران پیامبر نامبرده است؟
 
 سوال مطرح شده :
موضوع :  38-چرا درآیه "یَا اَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّاَزْوَاجِکَ ..." به طور اختصاص از زنان و دختران پیامبر نامبرده است؟
توضيحات : 

چرا درآیه "یَا اَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّاَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاء الْمُوْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ..." (1) به طور اختصاص از زنان و دختران پیامبر نامبرده است، مگر کلمه مومنات شامل آنان نمی شود؟ ذکر نام زنان و دختران پیامبر (ص) تاکید خاص در مورد آنان است. زیرا به سبب انتساب به حضرت و قرار گرفتن در کانون وحی الهی از موقعیت ویژه و خاصی برخوردار بوده، لذا نسبت به حجاب و گفتار و رفتار مورد تاکید بیشتری قرار گرفته اند. شواهدی از قرآن این موضوع را اثبات می کند:  1)"یَا نِسَاء النَّبِیِّ لَسْتُنَّ کَاَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا" (2)"ای همسران پیامبر، اگر پرهیزگار باشید شما همانند هیچ یک از زنان [دیگر] نیستید پس به ناز سخن مگویید تا آن کس که در دلش بیماری است طمع ورزد و شایسته سخن گویید." 2)"یَا نِسَاء النَّبِیِّ مَن یَاْتِ مِنکُنَّ بِفَاحِشَهٍ مُّبَیِّنَهٍ یُضَاعَفْ لَهَا الْعَذَابُ ضِعْفَیْنِ ..." "ای همسران پیامبر هر یک از شما کار زشت آشکاری انجام دهد عذابش دو چندان خواهد بود ... ." (3).............................................................1-سوره احزاب آیه 592-سوره احزاب آیه 323-سوره احزاب آیه 30 3)"وَمَن یَقْنُتْ مِنکُنَّ لِلَّهِ وَرَسُولِهِ وَتَعْمَلْ صَالِحًا نُّوْتِهَا اَجْرَهَا مَرَّتَیْنِ وَاَعْتَدْنَا لَهَا رِزْقًا کَرِیمًا"(1)"و هر کس از شما برای خدا و پیامبرش خضوع کند، و عمل صالح انجام دهد، پاداش او را دو چندان خواهیم ساخت، و روزی پر ارزشی برای او آماده ساخته ایم." توقع و انتظاری که از بزرگان دین و افراد وابسته به آنان است بیشتر از افراد عادی و معمولی می باشد و همچنین آنان به عنوان نمونه و الگو تلقی می شوند و اثرات رفتاری آنان، مثبت یا منفی دو چندان خواهد بود. لذا خداوند در چگونگی حضور آنان در جامعه و برخورد با افراد تاکید بیشتری دارد.    .............................................................................1-سوره احزاب آیه 312- با توجه به شرح و توضیح دو آیه مذکور که در بحث حجاب زنان پیامبر آمده است.) 

تاريخ درج :  پنجشنبه 23 ارديبهشت 1395  12:6
  درج پاسخ شما
موضوع :    
توضيحات : 
نام کاربر :   
پست الکترونيکي :